Güneş Enerji Sistemleri Montaj Aşamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yazar:   Admin
  • 26 Nis 2020

 

nler

Evimize yaptırmak istediğimiz güneş enerjisi sistemlerinin montaj aşamasında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.

- Öncelikle çatıya yapılması planlanan sistemin daha öncesinde statik açıdan sıkıntılı olmadığının tespitinin yapılması gerekli. Sistemi kurdurmak istediğiniz firma bünyesinde inşaat mühendisinin olması gerektiğine dikkat etmeniz lazım.

- Mevcutta ki elektrik tesisatınız kontrolü yapılarak, kabül aşamasına gelmeden önce Ana Panonunuzda gerekli görülen değişikliklerin tarafınıza bildirilmesi lazım ve bunun maliyetinin hesaplanması gerekli. Mevcut topraklama durumunuzun kontrol edilip, inverter ile uyumluluğu testi yapılarak eşik değer altına çekilmesi için gerekli işlemleri kurulumcu firmadan talep etmeniz lazım.

- Çatıda enerji kaybı yaşatacak; baca, havalandırma ve ters yöne bakacak panel alanlarının dizaynı daha önceden yapılması gerekli.

- Çatı altı örtüsüne zarar vermeden, izolasyonunun nasıl sağlanacağı hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

- Panellerin klemp basma noktalarının ileride mikro çatlak oluşturmaması için doğru noktalardan olup olmadığının kontrolü.

- İzleme sisteminin çalışırlığının kontrolü.

- Alt Taşıyıcı malzemelerin paslanmazlık raporlarını kurlumcu firmadan istenmesi ve garanti koşulları.

- Kablo tavası ve kanallarının olabildiğince düzgün ve kablo çıkış noktalarının izolasyon kontrolü.

- Tüm sistemin topraklaması.

- Ges Panosun da kullanılan ürünlerin 1 sınıf malzeme olması.

- Solar kabloların 1500 V Tedaş Şartnamesine uygun olarak seçilmesi.

- AC kabloların gerilim düşüm hesabına göre seçilerek kesitlerinin belirlenmesi.

- Şebekenizde oluşabilecek voltaj yüklemesi veya düşmesi durumları önceden tespit edilip inverteri bu eşik değer aralıklarında çalıştırılıp oluşabilecek üretim kayıplarını yok edilemsi gerekli.

- Aylık mahsuplaşma her ay takip edilip, izleme sistemi ile kıyası yapılarak yanlış okuma, sayaç hataları gibi durumlarda yanlış faturaların önüne geçilemsi gereklidir.


Yorum

Aylık Ortalama Elektrik Faturanız ?

Bize mesaj gönderin
DRK Solar ayrıldı.