Güneş Enerjisi Yatırım-Tasarruf İlişkisi

  • Yazar:   Admin
  • 26 Nis 2020

 

Öncelikle yatırım ve tasarrufun ilişkisini çok iyi anlamak gerekir.

Yatırım, bireyin birikimlerini, herhangi bir yatırım modeli oluşturarak, gelir sağlamak amacı ile sürekli bir biçimde kullanmasıdır. Bireyler elde ettikleri gelirden sonra yaşamlarını sürdürebilmek için gelirlerinin belirli bir kısmını tüketirler. Bu tüketimden geriye kalan ise tasarruf dur. İşte çoğumuzun yaptığı da tam olarak bu. Tasarruflarımızı yatırma dönüştürmek!

Güneş enerjisinde ise durum biraz farklıdır. Evinize, fabrikanıza veya işletmenize yaptığınız yatırımların hepsi sizin konforunuz, ticari faaliyetlerinizi artırma eğilimi ve ekonomik olarak büyüme hedefleri ile doğru orantılıdır. Yatırımdaki temel prensip, o işe ayrılacak sermaye ve bu sermayenin geri dönüş hesabıdır.

Ülkemizde 2004-2019 yılları arası elektrik zaman oranı ortalama %15 olarak gözükmekte. Bu günden itibaren 15 yıl boyunca, evinizde veye işletmenizde, elektriğe ödeyeceğiniz parayı hesap edin. 

Örneğin; Elektriğe güncel fiyatlar ile aylık ortalama 500,00 ₺ ödeme yapıyorsanız. Bu 10 yılda, %15 elektrik zammı dahil, 121.822,00 ₺ bir ödeme yapar. 6,5 kWp lik bir güneş enerjisi sistemi ile bu tüketiminizin %100'e kadar ''tasarruf'' sağlayabilir. Yatırım Maliyetinizde yaklaşık olarak 57.000,00₺ dir. Bunu da 10 yılda ödeyeceğiniz elektrik parası ile karşılayabilirsiniz. Yaklaşık faydalı ömrü 25 yıl olan bu sistem ile de 18 yıl elektrik parası ödemeden geleceğinize ''yatırım'' yapabilirsiniz.

Bu neden ile Güneş enerjisi bir yatırım değil geleceğimiz için en iyi tasarruf kaynağıdır.

''Temiz, Sürdürülebilir ve Yaşanabilir Bir Dünya Yaratmak Bizlerin Elinde''

    


Yorum

Aylık Ortalama Elektrik Faturanız ?

Bize mesaj gönderin
DRK Solar ayrıldı.