Ne Kadar Güneş Paneline İhtiyacım Var?

 
İhtiyacınızı öğrenebilmeniz için öncelikle elektrik tüketiminize bakmanız gerekli.  

Örneğin Çatı alanından hesaplarsak; 1 adet güneş paneli güncel teknolojilerde 1,64 m² lik bir alan kaplıyor ve gücü 320Wp olsun. 20 adet panel ile 6,4 kWp lik bir güce ulaşırsınız ve panel yüzey alanı 32.8m² dir. Fakat bu alan size yeterli olmayacak, bunun nedeni ise kullanılacak alanda bakım yolları ve bağlantı ekipmanlarının yarattığı ekstra uzunluktur. Ortalama 1 kWp lik bir sistem 7m² lik  kullanılabilir çatı alanına tekabül ediyor. Yani sonuç olarak 6,4 kWp lik bir sistem 44.8 m² lik bir çatı alanına kurulabilir.

Örneğin tüketimden hesaplarsak; Aylık ortalama faturanız 500₺. Yıllık 6.000₺ olur. kWh cinsinden tüketiminiz 6000/0,71₺ yani 8450 kWh/yıl tüketiminiz çıkar. kW cinsinden güneş Enerjisine uyarlamak için ortalala özgül üretimi 1300kWh alınması durumunda 8450kWh/1300kWh = 6,5 kW lık bir güç yeterli olaracaktır. 

Yukarıda örnek olarak verdiğimiz çatı alanı yeterlidir.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise gölge unsurları. Bu unsurlar beklediğiniz verimi almakta bir hayli işinizi zorlaştırır. Bu nedenle özellikle baca, hava boruları, ağaç, yakın yüksek bina vb.  etkenlere de dikkat edilmesi gereklidir.

Daha detaylı bilgi alabilmeniz ve evinizin lisanslı programlarla simüle edilmiş halini görebilmeniz için Ücretsiz Teklif Al sayfamıza gitmeniz yeterlidir.Aylık Ortalama Elektrik Faturanız ?

Bize mesaj gönderin
DRK Solar ayrıldı.